Isletim sisteminiz Flash Ögeleri Desteklemiyor.
Yüklemek için tiklayiniz.

Mutfak Sırları
Besin Değerleri
Sağlık Köşesi
Lezzet Artırıcı Öneriler
Teklif İsteyin
Tedarikçilerimiz

Menülerimiz

Günlük Menü
Mert Yemek Aylık Menü
Yemeklerimiz

YEMEK LİSTESİNİN BELİRLENMESİ
Yemek listeleri, birimlerimide işyeri temsilcisi, mutfak idarecisi, aşçıbaşı tarafından bir aylık olarak hazırlanır, onaya sunulur. Yemek listeleri hazırlanırken işyeri personelinin beğenisini kazanan yemekler tercih edilir. Yemek listesinde yepılabilecek olası değişiklikler 3 gün önceden haber verilerek onaylanır.
 
YEMEKLERİN KALORİ VE BESİN DEĞERLERİNİN HESAPLANMASI
Yemeklerimiz kaliteli, lezzetli, doyurucu olarak 150 gr. ekmek ilavesile birlikte yetişkin bir insanın günlük enerji ve besin maddeleri ihtiyacının en az üçte birini karşılayacak şekilde servise sunulur. Yemeklerin kalori değerleri Gıda Mühendislerimiz tarafından hesaplanır.
 
MÖNÜ PLANLAMASI


Mönü planlaması, işletmemizin kalbini oluşturmaktadır. İyi planlanmış mönülerle müşteri tatmini,çalışanları arasında dengeli görev dağılımı,çalışanların motivasyonu satın almanın kolaylaşması servisin düzenli işlemesi gibi faydalar elde etmektedir.mönüde yer alan yemekler bir yandan tüketicinin temel besin gereksinimini karşılarken bir yandan da sosyal ve psikolojik doyum sağlamalı ekonomik ve eğitici olmalıdır.Bu nedenle mönü planlama bir çok etmeni göz önüne alınarak yapılması gereken önemli ve ayrı bir uzmanlık gerektiren bir iş olmaktadır.Ocak gıda da bu işlemleri toplu beslenme konusun da eğitim almış gıda mühendisleri yapmaktadır.

Mönü planlaması amaçları arasın da yemek hizmeti verilen grubun yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamak beslenme maliyetlerini denetim altına almak kayıpları önlemek sağlığa zarar verir duruma gelmesini önlemek ve tüketiciyi memnun etmektir.

 
       
       
       
       
       
       
   
 
® copyright 2009 All Rights Reserved Anasayfa | Kurumsal | Hizmetlerimiz | Mutfağımız| Yemeklerimiz| Referanslar | İletişim