Yeni kurulan bir işletmenin başarılı bir şekilde tutunabilmesi, satışa sunulan ürün veya hizmetler için piyasayı tanımasına ve stratejisine dayanır. Öncelikli olarak, potansiyel müşteri grubunu temsil eden kurumlar, hedef piyasa ilgili bilgiler, yürütülen pazar araştırması yoluyla toplanmalıdır.
Yapılan araştırma en az üç ana dalda bilgi toplamalıdır:

 1. Potansiyel müşteriler
 2. Rekabet
 3. İş gücü potansiyeli

Bunların her biri operasyonunun başarısını veya sonunu tayin eder. Ve ayrı ayrı analiz edilmesi gereklidir. Günün sonunda bir işletmenin ayakta kalabilmesi için aşağıdaki soruları cevaplanması gerekir:

Catering hizmetine ihtiyaç duyan hedef pazarı kimler oluşturur?

 • Hedef pazar, hizmet için eşit bir değer algılar mı? Diğer bir deyişle; satış fiyatı maliyeti ve öngörülen kazancı sağlabilecek mi?
 • Hedef pazar hizmet için ödeme yapmaya istekli mi?
 • İşletme, hedef pazarda diğer rakiplerle rekabet edebilir mi?
 • İşletmenin gereksinimlerini karşılamak için yeterli vasıflı gıda servisi ve üretimi personeli mevcut mu?

Müşteriler

Catering servisi için bir müşteri profili belirlemek zordur. Ancak, 15-50 kişi çalıştıran küçük işletmeler, 50-100 kişi çalıştıran orta boy işletmeler veya 100 ve daha fazla eleman bulunduran büyük işletmeler arasından ideal müşteriyi belirlemek, daha işi kurmadan önce, gerekir. Çünkü fiziksel altyapıdan, pazarlama stratejisine kadar yapacağınız tüm yatırımlar bu müşteri grubuna yönelik olmalıdır. Bu yüzden müşterilerinizi tanımalısınız. Örneğin; Hangi sektörde çalışıyorlar? Yemeklerini yerinde hizmet alarak mı yoksa taşımalı yemek alarak mı veriyorlar? Ödeme vadeleri ne kadar? Karlı bir sektörde mi çalışıyorlar? Çok sık catering firması değiştiriyorlar mı? İş yerinde yemek hazırlamak yerine zamanı daha karlı bir şekilde değerlendirmek isteyen işletme yöneticilerinin catering hizmetlerinden beklentisi ne?

Rekabet

Rakip analizi yeni ve gelişmekte olan firmalara değerli bilgiler sağlayabilir. Öncelikle piyasada yeni filizlenen işletmeler catering hizmetlerine ihtiyacın olduğunu gösterir. Paket yemek olsun, tabldot olarak dağıtılan açık yemek olsun sunulan hizmetler ihtiyacı, pazar eğilimlerini ve piyasayı yansıtır.

Rekabetin eksiksiz bir analizi, farklı catering firmalarının karşılaştırılmasını gerektirir; genel olarak hizmetlerini, menü öğelerini ve fiyatlandırma yapılarını bilmelisiniz. Catering hizmetleri genellikle dört veya üç kap içeren bir fiyatlandırma biçimi kullanır ve bunu dağıtım elemanı temini, salat bar, porselen servis, yöresel günler veya self servis olarak çeşitlendirir.

Bulunduğunuz bölgedeki rakiplerin güçlü ve zayıf yönlerini bilmeniz yeni müşteriler için verilen amansız ve bitmek bilmeyen savaşta size avantaj sağlayacaktır.Catering pazarında yeni konsept ve menü fikirleri müşterilerde ilgi uyandırabilir. Catering hizmetlerini sürekli kullanan müşteriler hem iş hem de sosyal yönleri vurgulayan orijinal fikirlere sıcak bakarlar. Yeni ve yerleşik catering işletmeleri ve kalıplaşmış hizmetlerin dışına çıkarak farkındalık yaratmak isteyen satın alım uzmanları yeni kurulan firmalar için bir fırsat penceresi açar.

Sonuç veren yemek girişimleri ve konseptlerin tanımlanması, kaliteli gıda, makul bir hizmet ve fiyat politikası müşteriler için belirleyici olacaktır.Kimse, müşteriler için karar verme sürecinde birincil belirleyicinin fiyat oldğunu yadsıyamaz. Ancak, rakip fiyatların aşağı yukarı aynı olduğu yerlerde aşağıdaki etmenler belirleyici olur.

 • Kullanılabilirlik
 • Yakınlık
 • Modern Tesisler
 • Kaliteli Hizmet

İş gücü

Catering hizmetlerinin gerektirdiği esnek çalışma saatlerine uyabilen yetenekli ve azimli işgücünün mevcudiyeti yemek firmasının başarısı için çok önemlidir.

Catering işinde iki ana iş gücü istihdam edilir: mutfak personeli ve servis personeli. İşinin ehli usta ve mutfak elemanı bulmak gıda endüstrisindeki en büyük zorluklardan biridir. Daha da acısı, eleman sirkülasyonu diğer endüstrülere nazaran çok yüksektir. Örneğin bir hafta çalıştırdığınız bir aşçı sabahleyin size mesajla işe gelmeyeceğini bildirebilir. Siz de kalakalırsınız.

Bunula beraber mutfak fiziki güç gerektiren bir sektördür, beli ağrıyan veya yaşı geçmiş bir personel size bolca sıkıntı yaşatabilir.

Sonuç

Çoğu zaman öngörülerde bulunmak ve araştırma yapmak insana zor gelir. Çünkü siz de benim gibiyseniz düşünmekten çok aksiyonu tercih edersiniz: “Bir başlayalım o zaman görürüz” dersiniz. Tek başına bu hareket zaten işin yarısı demektedir. Yani başlamak: bu organizasyonu ayakta tutmak için gerekli sermaye, emek ve eforun yarısını sarf etmenizi gerektirir. Oysa başlamadan düşünmek ve araştırmak, her ne kadar zor olsa da, sadece zaman ister ve inanın, geceleyin hale gidip, sabahleyin dükkan açıp, öglenleyin dağıtım yapıp, öğleden sonra ertesi günün hazırlığını bitirip, akşam muhasebe ve pazarlama işleri ile kendinizi bitirmenizden daha kolaydır.

Bu noktada, “Nasıl araştırma yapacağım, bu bilgiler öyle kolay mı elde ediliyor?” diyorsanız, tek yapmanız gereken sormak. İnsanlar kendileri hakkında konuşmayı severler. Bir catering firmasına gidip sahibiyle veya ilgili müdürü ile konuşun. Bir vesile bulun. Örneğin sipariş vermek için gidin veya devreden birini bulun. Ve işleri hakkında bilgi almaya çalışın. Aldığınız bilgiler yeterli olacaktır.

WeCreativez WhatsApp Support
Aşağıdaki mesaj kutucuğuna siparişinizi yazıp gönderebilirsiniz.
? Merhaba, ne alırdınız?